Menü Kapat

PLAKA İLE ARAÇ BİLGİSİ ÖĞRENME

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü işbirliği ile sunulmakta olan bu hizmet, Emniyet Genel Müdürlüğü talimatı ile; Anayasa ve diğer mevzuatta düzenlenen kişisel verilerin korunması kapsamında e-Devlet Kapısı’na giriş yapan gerçek kişinin yalnızca kendisine ait araç ve sürücü belge bilgisi sorgulama işlemleri yapabileceği şekilde yeniden düzenlenmiştir. Lütfen kendinize ait araç bilgisini sorgulamak için buradaki bağlantıyı kullanınız.

Merhabalar ;

Bir araç alırken arabanın son sahibinde ne zamandan beri bulunduğunu ya da özel bir plaka almak istediğinizde plakanın boş olup olmadığını ve hangi trafik tescil biriminde bulunduğunu öğrenmek isteyebilirsiniz. Bunun için PTT’den alacağınız ya da almış olduğunuz E-Devlet Şifresi yeterli. 

arac-plaka-sorgulamaEmniyet Genel Müdürlüğü Araç Sorgulama sayfasına girip E-Devlet şifreniz ile giriş yaptıktan sonra bilgilerini öğrenmek istediğiniz aracın plakasını girmeniz gerekecektir. Aşağıdaki sayfada olduğu gibi.

arac-bilgi-sorgulama

Plakasını girdiğiniz bir aracın ne marka, ne renk, kaç model, hangi trafik tescil birimine kayıtlı olduğunu, aracın hangi tarihte başkasına geçtiğini ve üzerinde hak mahrumiyeti olup olmadığını öğrenebilirsiniz.  

arac-bilgileri